Küçük İşletmeler İçin Yerel Bazlı Dijital Reklam Önerileri - GoSocial Dijital İletişim Ajansı

Küçük İşletmeler İçin Yerel Bazlı Dijital Reklam Önerileri

Tüketici davranışlarının her geçen gün değiştiği artık herkesin bildiği bir gerçek.

Gideceği kafeyi, restoranı ya da alacağı ürünü önceden internette araştırmak ve

haritalardan yakınında bulunan mekânı bularak direkt oraya gitmek gibi…

Tüketici davranışı tamamen dijital dönüşüm üzerine yoğunlaşmışken, yerel işletmelerin

de bu avantajlardan faydalanması için stratejiler mevcut. Küçük işletmelerin işlerini büyük oranda fiziki olarak gerçekleştiriyor olmalarından ( e-ticaret ile tanışanların dışında) dolayı genel anlamda dijitalin kendilerine sağlayabileceği avantajlardan habersiz olabiliyorlar.

Peki küçük işletmeler ne yapmalı?

Küçük işletme sahibi olarak büyük ihtimalle sosyal medyada işiniz ile alakalı içerik paylaşıyorsunuzdur. Instagram hesabınızı, oluşturduğunuz Facebook sayfasına bağlayarak işletme hesabına çevirebilirsiniz. Önemli nokta; bu hesabı sadece kendi işinizi anlatmak ve tanıtmak için kullanın. Kişisel içerikleriniz için de şahsi hesap açıp onu kullanmanızda fayda var.

İşletmenizin ismi yerel bir konum içeriyorsa bu sizin avantajınıza olabilir. Örneğin işletme hesabınızın adının “Bostancı Çiçekçisi” olduğunu varsayalım. Bir sosyal medya kullanıcısı, arama çubuğuna “Bostancı Çiçek” yazdığı zaman, ilk sırada siz görünebilirsiniz.

Google My Business’a Kayıt Olun

Google haritalarda lokal arama yapan kullanıcıları işletmenize çekmek için Google My Business aracına tüm bilgilerinizi girerek kaydolun. Böylece; öğle yemeği için “Bostancı hamburger” arama sorgusunda, işletmenizin konumu çıkacaktır.

Maliyetsiz Reklam Stratejilerini Deneyin

Google arama ağı ve Faceook&Instagram reklamlarında maliyeti çok düşük olan reklam stratejileri ile o anda çevrenizde olan ve internet sorgusu yapan kullanıcıları etkileyebilirsiniz.

Örneğin; Facebook reklam panelinden (Instagram hesabınızın, Facebook sayfanıza bağlı olduğunu varsayarak) erişim veya trafik stratejisini seçerek, işletmenizin çevresinde bulunan kullanıcılara çok düşük bir maliyetle kendinizi gösterebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları için seçeceğiniz ve sektörünüzle alakalı ilgi alanları sayesinde, potansiyel müşterilerinize ulaşabileceksiniz.

Google Ads reklamlarında ise arama ağı seçeneği ile Google’da yerel bir işletme arayan kullanıcının karşısına ilk sırada çıkabilirsiniz. Google Ads, sosyal medya reklamlarına nazaran bir tık fazla maliyetli olabilir. Fakat unutmayın; Google’da sizi arayan kişi direkt potansiyel müşterinizdir.

Yerel reklam çalışmalarının en iyi yanı ise belirli bir alan içerisinde reklam yayınlayabilme özelliğine sahip olmanız. Örneğin bir bölge seçip, o bölgenin sadece 1 km yarıçapına reklam yayınlayabilirsiniz. Böylece direkt sizin konumunuzun çevresinde bulunan kullanıcılar sizin reklamınızı görmüş olacaktır.

Reklam Vermek İçin Profesyonel Birine İhtiyacınız Var mı?

Tabi ki hem sosyal medya yönetiminiz için hem de reklam stratejilerinizin belirlenmesi ve hesapların yönetilmesi adına bir profesyonel ile çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır ama bu şart değil.

Hem Google hem de Facebook, küçük işletmelerin de işlerini rahatça dijitale taşımaları ve kazançlarını artırmaları adına reklam panellerini oldukça basitleştirdi. Daha önce hiç kullanmasanız dahi reklam panelleri içerisindeki hızlı oluşturma ve rehber talimatlarını takip ederek, kısa sürede işinizi görecek çalışmalar hazırlayabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızı artırdıkça, profesyonel bir kişiye de ihtiyacınız artacak. Çünkü hepsinin takibi, optimizasyon süreçleri zaman ve bilgi gerektiren konular. Ama ufak çaplı reklam çalışmalarını, işletmeniz adına basit bir şekilde siz de yönetebilirsiniz.

Bu aşamada içinizi rahatlatacak en önemli konu; ne kadar bütçe belirlerseniz, o kadar bütçenin kullanılacağıdır. Yani maddi anlamda kötü bir sürpriz ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük. Sonuç olarak; küçük işletme sahibi olarak işlerinizi dijitale basit bir şekilde taşıyabilir ve potansiyel müşterilerinize yerel çalışmalar ile rahatça ulaşabilirsiniz. 😊

Paylaş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir