Hayret Verici Etkileşimlerin Sırrı: Instapods

Instagram, “fotoğraf albümü” olarak hayatımıza giriş yapsa da zamanla geliştirdiği video, sohbet ve canlı yayın gibi özellikler ile kullanıcıları sadakatle bünyesinde tutmaya devam ediyor. Zamanla genişleyen yelpazenin günümüzde görüntülenme ve etkileşim sayılarını artırmak isteyen kullanıcılar ve markalar arasında bir rekabet ortamı yarattığı da aşikar.

Instagram’da farklı içerik yarışları ile organik büyümenin yanı sıra satın alınan takipçi ve etkileşimler de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sosyal mecraların farklı algoritmalarla sahte hesaplar veya botlar üzerinden organik olmayan artışlara müdahale etmesi de Instapods akımına yönelimi artıyor.

Instapods Nedir?

Instapods, Instagram takipçilerinin birbirlerinin etkileşimlerini artırmaya yönelik kullandığı bir mekanizmadır. Kimine göre “pods” eki, yunusların etkileyici iletişimden, kimine göre ise ahtapot edasıyla hesapları saran bir ağ oluşumundan ilham alıyor. Yani aslında arkadaşlarınıza “Instagram’da fotoğraf paylaştım beğenir misin?” diye mesaj atmanın daha stratejik ve yoğun bir versiyonu.

Bu özel gruplar, genellikle Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden, 50-500 arası Instagram kullanıcısının bir araya gelmesi ile oluşuyor. Grupların, WhatsApp’ın kişisel mesajlaşmaları içermesi ve bildirim sıklığı nedeni ile Telegram’ı tercih ettiği düşünülüyor.

Grup üyeleri, birbirlerini takip ediyor, grup içi etkileşime katılıyor ve verilen direktiflere göre de paylaşımlara beğeni ve yorum yapıyor. Burada amaç, etkileşimi artırarak, postların “Keşfet” bölümüne düşmesi sağlamak ve postların görünürlüğünü dünyaya açmak.

Instapods Kuralları Nedir?

Türkiye’de Instapods grupları, en çok etkileşim alan saatleri belirleyerek, grup üyelerinden o saatlerde hızlı etkileşim vermelerini bekler. Böylece, Instagram’da reklam vermeye gerek kalmadan, postların büyümesi hızla artış gösterir.

Instapods grupları, temaya (güzellik, beslenme, fotoğrafçılık vb.) ve grup amacına (beğeni, yorum, kaydet vb.) göre farklı gruplara ayrılır.

Gruplarda ve postlarda aktif etkileşim için:

  • Instapods grupları, çok aktiftir ve hızlı tepki bekler. Paylaşılan bir fotoğrafın tarihi eskimeden beklenen tüm işlemlerin tamamlanması gerekir.
  • Çalışmaya ara verilen zamanlarda bile grubun istekleri ertelenemez. 
  • Yorumlar, en az 4 kelime ve 1 emoji içermelidir. Çünkü kullanıcıların, “harika, muhteşem” gibi tek kelimelik yorumları veya emojileri, Instagram tarafından etkileşimden sayılmaz.

  • Görseller hakkında alakalı yorumlar yapılmalıdır.
  • Yorumda kullanıcı etiketlenmelidir; çünkü bu şekilde yoruma kişisel dokunuş katılarak spam algısı engellenir.
  • Yalnızca gruptan yönlendirilen paylaşımlara etkileşim vermek yeterli değildir. Aynı zamanda düzenli aralıklarla etkileşim yaratacak içerik de çıkılmalıdır.
  • Paylaşılan posta 1 saat içerisinde hızlı dönüş yapılmalıdır; bu Instagram akıştaki görünürlüğü yükseltir.

Instapods’a Katılım Koşulları

Instapods gruplarına katılmak sanıldığı kadar kolay değildir. Gruplara alınan üyeler, genellikle davet veya referans ile dahil edilmiş kişilerden oluşur.

Organik bir beğeni ağı kurmak için grup yöneticileri tarafından her saatte gelen yönlendirmeleri harfiyen uygulamak gerekir. Yani aktif bir Instagram kullanıcısı olarak, her saatte beğeni ve yorum yapabilmeniz gerekir.

Buzzfeed‘in bildirisine göre, Facebook kısa bir süre önce platformlarında etkileşim için taktikler kullanan ve kullanıcıları Telegram’daki gruplara katılmaya teşvik eden 10 grubu kaldırdı. Sonuç olarak, tüm bu taktikler, kullanım koşullarını ihlal eden Instagram ‘algoritmasını kandırmak’ anlamına geldiğinden, hesabın askıya alınması vb. riskleri içermeye devam ediyor.

“Bu post nasıl bu kadar etkileşim almış?” diye kara kara düşünmek, sizi organik etkileşimden alıkoymasın. Kaliteli içerik, sınırlı da olsa doğru hedef kitleye erişir. Biz yine de Instapods’u bilelim; ama organikten caymayalım. Keyifli günler… 😊

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya Yönetiminizi Dinamik GoSocial Ekibine Bırakın! Kapat