Facebook zengin ve fakir ayrımı yapıyor!

Facebook zengin ve fakir ayrımı yapıyor!

Sosyal medya devi Facebook, ne kadar zengin veya fakir olduğunuzu tespit edebilecek bir sistem geliştiriyor. Bu sistemle birlikte işçi sınıfı, orta sınıf veya üst sınıf kullanıcılar oluşacak.

İnsanlar genel olarak aldıkları maaşı söylemekten kaçınır ve belirtmek istemez. Ancak Facebook, veri tabanı sayesinde maaşınızı söylemeseniz de tahmin edecek.

27 Temmuz 2016’da patent başvurusunu yaptığı yeni teknolojiye göre, Facebook, meslek, eğitim düzeyi, ev sahibi olma ve internet kullanımı gibi kullanıcıların sosyo-ekonomik durumlarını gösteren kişisel verileri toplayan bir sistem kurmak istiyor.

Patentin amacı ise kullanıcılara, sosyo-ekonomik durumuna göre ilgi duyabilecekleri reklamları göstermek. Örneğin;  işçi sınıfında yer alan biri için, lüks saat reklamları bir anlam ifade etmeyeceği için bu tarz reklamlar yalnızca gelir durumu yüksek kullanıcılara gösterilecek.

Facebook’un bu yeni sistemi ne zaman uygulamaya sunacağı bilinmiyor. Markalar ve reklamları açısından nokta atışı yaratabilecek bu sistemin birçok kullanıcı tarafından hoş karşılanmayacağı düşünülüyor.