Elon Musk, Falcon Heavy Roketi ile Tesla Otomobili Uzaya Gönderdi!

Elon Musk, Falcon Heavy Roketi ile Tesla Otomobili Uzaya Gönderdi!

Amerikalı Girişimci Elon Musk’ın kurduğu SpaceX firması, dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’yi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü‘nden uzaya fırlattı. Fırlatılışın en ilginç yanı ise, uzaya gönderilen roketin içerisinde Tesla Roadster model otomobilin yer almasıydı.

Fırlatıldıktan kısa bir süre sonra kapsülden ayrılan iki roket, Dünya’ya başarılı bir şekilde döndü, üçüncüsünün ise Atlantik Okyanusu açıklarına inmesi bekleniyor.

Elon Musk, Falcon Heavy Roketi ile Tesla Otomobili Uzaya Gönderdi!
Elon Musk, Falcon Heavy Roketi ile Tesla Otomobili Uzaya Gönderdi!

Kırmızı spor Tesla arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturtuldu. ‘Space man‘ adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu. SpaceX’in YouTube’daki canlı yayınını ise 2.3 milyon kişi aynı anda izledi.

Uzaya gönderilen otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Radyosunda ise, David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı. Spotify‘dan yapılan resmi açıklamaya göre ise Falcon Heavy‘nin başarıyla uzaya fırlatılmasının ardından David Bowie’nin dinlenme oranı, anlık olarak yüzde 42 artış gösterdi.

Elon Musk, uzaya gönderdiği mesajı da kişisel Instagram hesabından yayınladığı fotoğraf ile açıkladı. Musk, Tesla’nın ekran kartı içerisine ‘Made on Earth by Humans’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı.) notunu ekledi.

İnsanlar tarafından Dünya'da yapıldı.
“İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı.”

Falcon Heavy’nin 6 ay sonra Mars’a ulaşması planlanıyor. Tesla otomobil, fırlatmadan sonra uzayda yaklaşık altı saat boyunca serbest şekilde gezindi. Tesla otomobilin içinde bulunduğu roketin, güneş yörüngesinde yüzlerce, hatta milyonlarca yıl dönmesi bekleniyor.

Elon Musk’ın uzaya araba göndermesi Türkiye’deki kullanıcıların da mizah konusu oldu.